filMMate - Maraton Pisania Listów 2011 - Amnesty International Wrocław

filMMatehttp://www.filmmate.pl
 

filMMate 2012
Some Rights Reserved
Creative Commons CC-BY-NC-SA

„Wolności nie spalicie”

List otwarty, którego nadawcą jest : Plan W
Realizacja filmu : filMMate

Solidarność z osobami poszkodowanymi w Warszawie (list otwarty).

11 listopada ulice Warszawy stały się miejscem opanowanym przez nacjonalistyczną przemoc. Chcemy wyrazić swoją solidarność z mieszkańcami zaatakowanych skłotów Przychodnia i Syrena. Nie zgadzamy się na to, by broniące się przed napaścią kilkudziesięciu uzbrojonych bojówkarzy osoby przedstawiać jako prowokatorów bądź współodpowiedzialnych za atak.


Pamiętamy również o symbolicznym podpaleniach "Tęczy" na Placu Zbawiciela. To kolejny przykład na to, że idee nacjonalistów oparte na wykluczeniu i dyskryminacji muszą prowadzić do przemocy - ataków na ludzi, ale także na wszystko to, co kojarzy im się z równością i tolerancją.

Solidaryzujemy się z ofiarami ataków z 11 listopada również dlatego, że we Wrocławiu też mamy do czynienia z nacjonalistyczną przemocą. Rok temu, także 11 listopada, zaatakowano Kolektyw Wagenburg. Od tego czasu m.in. zaatakowano Wrocławski Marsz Równości, próbowano podpalić romskie koczowisko, zaatakowano koncert charytatywny.


Nieważne, czy inicjatorem przemocy jest Ruch Narodowy, czy NOP. Tak w Warszawie jak we Wrocławiu przemoc ma służyć zastraszaniu mniejszości i politycznych przeciwników. Ani tu, ani tu liderzy narodowych ugrupowań nie odcięli się od jej sprawców - a tym samym przyjęli odpowiedzialność za skutki działań swoich zwolenników.


Jesteśmy grupą wrocławianek i wrocławian, którzy postanowili działać na rzecz zatrzymania przemocy motywowanej uprzedzeniami i nienawiścią. Ten problem nie jest wyłącznie lokalny, dlatego niezwykle ważna jest solidarność środowisk sprzeciwiających się tego typu zachowaniom. Popieramy dzisiejszą manifestację w Warszawie pod hasłem "Wolności nie spalicie!" przeciwko przemocy Marszu Niepodległości oraz happening "Całujmy się pod tęczą". Członkowie Planu W będą wspierać warszawiaków i warszawianki fizycznie i duchowo. Solidarność naszą bronią!


Plan W - wrocławskie porozumienie przeciwko uprzedzeniom