filMMate - Maraton Pisania Listów 2011 - Amnesty International Wrocław

filMMatehttp://www.filmmate.pl
 

filMMate 2012
Some Rights Reserved
Creative Commons CC-BY-NC-SA

Dresden Nazi frei

Relacja: „Plan W
Realizacja: „filMMate

Członkowie "Planu W" wzięli udział w manifestacji antyfaszystowskiej w Dreźnie 13 lutego.

W rocznicę bombardowania miasta przez aliantów, co roku manifestują neonaziści, chcąc szerzyć swoją zmanipulowaną wersję historii, w której przemoc nazistowskich Niemiec i działania ich przeciwników są ze sobą zrównane.


Od kilku lat napotykali jednak na sprzeciw ze strony antyfaszystów i antyfaszystek, działaczy związków zawodowych i organizacji politycznych. Z roku na rok demonstracje neonazistów były coraz mniejsze, a manifestacje antyfaszystowskie gromadziły tysiące ludzi.


W tym roku docierały sprzeczne informacje na temat planów neonazistów. Ostatecznie nie udało im się zarejestrować demonstracji 13 lutego, mała grupka pojawiła się na ulicach dzień wcześniej, spotykając się z kontrą. Mimo tego odbyła się zaplanowana manifestacja antyfaszystowska. Kilka tysięcy ludzi przeszło trasą prowadzącą przez miejsca związane z nazistowskim terrorem. Po kilkugodzinnym marszu odbył się krótki koncert, a następnie demonstracja została rozwiązana - tym razem bez konieczności fizycznego blokowania marszu neonazistów.


Mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się udanej, skutecznej działalności antyfaszystowskiej. Liczymy na to, że wyjazd do Drezna doda nam zapału do działania we Wrocławiu, bo zobaczyliśmy, że skuteczna walka ze skrajną prawicą jest możliwa.


---

Dresden Nazifrei / Plan W